Як оформити квартиру у спадок?





Google+
03.01.2011 15:06
Незважаючи на те що успадкування майна існує з незапам'ятних часів, а в останні років сто регулюється цілком зрозумілим законодавством, у сторін продовжують виникати питання. Сьогодні «Власник» постарається відповісти на найважливіші з них.

Як правильно скласти заповіт на квартиру?

Все, що стосується спадщини, регулюється Цивільним кодексом РФ, глава 62. Заповіт - це теж угода, вона вважається односторонньою, тим не менш правила оформлення заповіту потрібно дотримуватися. Так, в більшості випадків заповіт пишеться спадкодавцем (тим, хто хоче передати квартиру у спадок) від руки або на комп'ютері, тобто складається в письмовій формі, і завіряється у нотаріуса.

Проста письмова форма (без завірення у нотаріуса) теж можлива, але тільки із залученням двох свідків. Зазвичай до такого способу прибігають, коли немає можливості відвідати або призвести нотаріуса (наприклад, на кораблі, в літаку - хіба мало де змусять обставини). Але в повсякденному житті? у «звичайних умовах»? заповіт складається письмово і в нотаріуса.

Певним винятком є закрите заповіт, зміст якого нікому не відомо. У цьому випадку документ міститься в конверт, заклеюється, передається нотаріусу в присутності двох свідків і підписується ними, потім вже нотаріусом заклеюється в інший конверт, на якому нотаріус робить напис про прийняття заповіту і дані свідків.

Чи потрібно докладати до заповіту копії свідоцтва про право власності на заповідане квартиру, довідки БТІ і т. п.?

Ні, ніякі документи збирати не потрібно. Можна навіть не вказувати адресу квартири, просто написати «Заповідаю свою квартиру такому-то особі». Після відкриття заповіту нотаріус буде перевіряти, яка саме квартира перебувала у власності спадкодавця. Вона і буде передаватися у спадок. Якщо об'єктів у власності кілька, тоді, очевидно, має сенс вказати, кому з спадкоємців передається та чи інша квартира, дача, будинок.

Чи можна заповідати чуже майно?

У принципі, ніхто не може заборонити вказати у заповіті будь-який об'єкт, хоч Кремль. Але при відкритті спадщини ваші спадкоємці його, зрозуміло, не отримають. Зате можливість заповідати що завгодно іноді використовується в корисливих цілях: наприклад, троюрідна тітонька просить племінницю доглядати за нею до кінця життя, а натомість обіцяє у спадок свою квартиру. І навіть може показати заповіт. Тільки після смерті тітоньки виявиться, що квартира їй не належала. Перевірити, кому належить об `єкт нерухомості, можна за допомогою виписки з ЕГРП. Вона видається не тільки власнику, а будь-якій фізичній особі. У цій виписці видно, хто є власником квартири і на якій підставі.

Чи існує податок на спадщину?

Ні, з 2006 року податок на спадщину відмінено (були внесені відповідні поправки до Податкового кодексу). Правда, нотаріусу необхідно сплатити держмито (ст. 333.24 НК РФ) за видачу свідоцтва про право на спадщину за законом і за заповітом: дітям, у тому числі усиновленим, чоловіку, батькам, повнорідних братів і сестер спадкодавця - 0,3% вартості успадкованого майна , але не більше 100 тис. руб.; іншим спадкоємцям - 0,6% вартості успадкованого майна, але не більше 1 млн руб. Для обчислення мита можна надати будь-який документ про оцінку (навіть БТІ!) - За вибором платника. Нотаріуси не має право наполягати на проведенні оцінки іншим способом.

Від держмита звільняються особи: якщо спадкоємець - дружина померлого; якщо успадковується квартира, в якій проживали спадкоємці на момент смерті спадкодавця, якщо спадкоємці - інваліди 1 і 2 груп.

Як заповідати квартиру таким чином, щоб інші родичі не претендували на неї?

Претендувати на обов'язкову частку у спадщині можуть недієздатні родичі (в тому числі пенсіонери), а також інваліди. Згідно зі ст. 1149 ЦК України, вони можуть претендувати на спадщину в розмірі не менше половини частки, яка належала б їм у разі отримання спадщини за законом (тобто коли заповіту складено не було). Якщо спадкодавець хоче залишити квартиру одній особі, але не впевнений, що вона не дістанеться іншим родичам, тоді квартиру краще подарувати. Близька рідня від податку на дарування звільнена.

Чи можна заповідати не всю квартиру, а лише частку в ній?

Так, у заповіті можна вказати, кому яка частка перейде у спадок. Але, звичайно, спадкоємцям буде складно продати таку частку в майбутньому. Але якщо частка більша, користуватися вони їй зможуть, а також використовувати цю частку для постійної реєстрації за місцем проживання.

Кому дістанеться квартира, якщо не складати на неї заповіт?

У випадку, коли немає заповіту, черговість спадкування визначається за законом. Це положення регулюється ст. 63 Цивільного кодексу РФ. У першу чергу на спадок можуть претендувати діти, подружжя, батьки спадкодавця. А також онуки і правнуки за правом представлення. Спадкоємці другої черги - брати і сестри, дідусі та бабусі; племінники за правом представлення. Спадкоємці квартири третьої черги - дядьки і тітки, двоюрідні брати і сестри. Пасинки, падчерки, вітчима, мачухи стають спадкоємцями за законом в останню чергу, якщо інших родичів у спадкодавця немає.

Особливий момент - позашлюбні діти. Якщо вони визнані спадкодавцем, то вони теж спадкоємці першої черги. Що характерно, вони можуть дізнатися про смерть спадкодавця не відразу, але будуть претендувати на частку у спадщині. Саме тому, якщо спадкодавець чоловік, то наступні угоди з переданої їм у спадок квартирою стають дуже небезпечними і непередбачуваними. Адже в паспорт матері діти вписуються завжди, а от батько може поміняти документ, «забувши» вписати туди дітей.
https://sob.ru/issue4815.html
Теги до контенту: поради з нерухомості
Сподобався матеріал?Підпишись на розсилку
Ваші коментарі:
Ваша думка буде першою
 
 
Увійти